UPISI PRED VRATIMA:
Prijamni ispit? Koji kandidati i u kojoj školi će ga morati polagati06. travnja 2016. 10:30
Da (često nerealne i suhe) ocjene ne bi ostale glavni kriterij upisa, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta donijelo je prošle godine novi Pravilnik o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u prvi razred srednje škole, kojim je prvi put uvedena mogućnost, uvjetno rečeno, da škole koje za to imaju opravdan razlog, uvedu prijamne ispite radi bolje i pravednije selekcije kandidata.
Škole zatrpane prijavama, djeca i roditelji u groznici iščekivanja hoće li uspjeh 5.0 uopće biti dovoljan za upis, nastavnici i ravnatelji na mukama kako (ne) primiti djecu s istim brojem bodova – to je slika kakvu smo prošlih godina često gledali u vrijeme upisa u srednje škole, Osobito one najpopularnije - gimnazije. Kamo s učenicima?Prijamni, odnosno, kako stoji u Pravilniku, "provjere posebnih znanja iz nastavnih predmeta važnih za upis u pojedini program", kreću već ove godine za upis učenika koji će prvi razred srednjih škola pohađati u 2016./2017. školskoj godini. Sve zainteresirane škole bile su dužne do kraja prvog polugodišta tekuće školske godine zatražiti suglasnost od Ministarstva za dodatnim testiranjem.
No, kako doznajemo u Ministarstvu, osmaši koji će ove godine konkurirati za upise u srednje škole ne moraju se bojati novog, dodatnog pritiska. Prijamni će provoditi – samo jedna škola, i to XV. gimnazija iz Zagreba, popularni MIOC. – Bilo je krajnje vrijeme da nam odobre ovu mogućnost. Ne znamo više kamo s učenicima, nastavu održavamo u kinodvorani, podrumskoj prostoriji, jedino što još nismo na hodnicima i toaletu. Zanimanje za školu je veliko, javlja se mnogo učenika s istim brojem bodova i jednostavno nemate kriterija nekoga odbiti, a drugoga primiti. Tako je godinama, a kulminacija je bila na upisima u tekuću školsku godinu – kazuje v.d. ravnatelja XV. gimnazije Ljiljana Crnković. Tako ove godine u toj školi čak 69 učenika više od predviđene kvote (208 učenika) pohađa prvi razred. Škola je redovito među najboljima u Hrvatskoj, pritisak je velik, pa će ove godine na upisima kandidate dočekati prijamni ispit, i to iz matematike. To je jedini predmet koji će se dodatno testirati, a materijal će izraditi nastavnici te škole. Na ovom ispitu, kako je i predviđeno Pravilnikom, učenici mogu dobiti maksimalno pet dodatnih bodova, uz bodove koje ostvare na temelju uspjeha u osnovnoj školi, prosjeka ocjena i ostale dodatne bodove koje nose natjecanja i ostalo.
– Na ovaj način pružamo priliku i onim učenicima koji su izvrsni matematičari, a možda su u nekom od razreda iz pojedinih predmeta, možda glazbenog, likovnog, tjelesnog, imali zaključenu četvorku i zbog toga nisu imali maksimalan broj bodova, potreban za upis u našu školu. Ovo je samo malo finija razdioba, kako bi se mogla podvući crta pod planirani broj upisa – objašnjava profesorica Crnković. Nema zlouporabaSuzana Hitrec, predsjednica Udruge hrvatskih srednjoškolskih ravnatelja, smatra kako je ideja dodatnih provjera znanja za škole kojima je to potrebno dobra, i da se sada vidi kako se to pravo neće zloupotrebljavati.
– Naša je procjena bila da će najviše šest gimnazija u Hrvatskoj trebati posegnuti za ovom mjerom. Bitno je da su škole koje imaju takvih problema sada dobile mogućnost dodatnih provjera – kaže profesorica Hitrec. Mirjana Matijević, ravnateljica popularne splitske III. gimnazije, MIOC-a, kaže kako oni nemaju isti problem kao zagrebački kolege. Od 156 učenika koje su upisali ove školske godine u prvi razred, njih 80 do 90 stiglo je s maksimalnih 80 bodova. – Danas su ocjene uglavnom jedini kriterij za upis u srednje škole, a znamo kakve su ocjene. To nije posve objektivan kriterij i trebalo bi razmisliti o uvođenju nekih drugih mehanizama koji bi pomogli selekciji, recimo standardiziranim završnim ispitima na kraju osnovne škole – predlaže Mirjana Matijević. Opravdan razlogSrednje škole ne mogu provoditi prijamne ispite bez suglasnosti Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, jasno piše u Pravilniku. Ako bi se na to odlučile idućih godina, škole za to moraju imati opravdan razlog.
U Pravilniku stoji da je provjera posebnih znanja dopuštena samo onim školama koje su u prethodnoj školskoj godini, temeljem ostalih elemenata vrednovanja, a koji isključuju izravan upis, upisale kandidate s ukupnim brojem bodova u rasponu od četiri posto maksimalnog broja mogućih bodova. Istekao im rok
Pravo provedbe prijamnih ispita ostaje i idućih nekoliko godina (ako nova administracija u MZOS-u ne smisli nešto drugo), budući da trajanje Pravilnika nije ograničeno na jednu školsku godinu.
Škole, prije svega gimnazije, koje bi se ovo drugo polugodište eventualno poželjele predomisliti i sjetile se da bi prijamni ipak provele, više nemaju šanse za to. – Sve škole koje su namjeravale provoditi provjere posebnih znanja trebale su na vrijeme dostaviti zahtjev – poručuju iz MZOS-a. Preneseno sa Slobodnadalmacija.hr
Dvoumite se oko odabira škole i smjera? Pročitajte našu rubriku
KAKO ODABRATI SREDNJU ŠKOLU? Korisne brošure, upitnici, savjeti i još puno toga više... |
|
|
|
Portal Upisi u srednju školu 2016. / 2017. kao i naša Facebook stranica "Školovanje u RH" posvećeni su u potpunosti tematici upisa u srednje škole.
Na našim stranicama možete pronaći sve dostupne informacije vezane za upise u srednju. Kako bismo Vama, našim korisnicima uštedili vrijeme, potrudili smo se prikupiti sve ono što Vam je neophodno kako biste postupak upisa bezbolno priveli kraju. Sadržaj našeg portala se svakodnevno obnavlja novim dostupnim informacijama. Kako biste bili u tijeku, pridružite nam se i na našoj Facebook stranici i sve bitne informacije bit će Vam dostavljene putem Vašeg pametnog telefona ili računala. |