ŠKOLSTVO:
Gradivo danas nije teže nego prije, ali su roditelji i nastavnici bili stroži
02. svibnja 2016. | 08:25
Mladi danas uče na drukčiji način nego što smo mi to radili. Oni se za učenje koriste internetom
Toni Milun, matematički genijalac iz Zagreba, široj je javnosti poznat po svojim videoinstrukcijama i prezentacijama matematičkih problema preko interneta.
Iznimno je popularan na YouTubeu, s više od 25.000 pretplatnika i više od 16 milijuna pregleda, što dokazuje njegovu popularnost i kvalitetu sadržaja koji prezentira. Milun je nedavno, u sklopu Dana Londonske škole za odnose s javnošću (LSPR Day), gostovao na Ekonomskom fakultetu u Osijeku. Bila je to prigoda za razgovor. Koja je tajna profesora matematike kojeg svi vole?
- Nemam pojma (smijeh, nap. a.). Treba se mnogo truditi i imati mnogo razumijevanja za mlade ljude. Oni su skroz drukčiji od nas u njihovim godinama i to tako moramo prihvatiti i prilagođavati se novim generacijama. Popularni ste na televiziji, internetu, YouTubeu. Je li to način da se približite mladim ljudima? - Jest, jer mladi danas uče na drukčiji način nego što smo mi to nekada radili. Oni se za učenje koriste internetom. Jedanput sam bio prehlađen i nisam mogao govoriti na nastavi. Rekao sam studentima: Boli me grlo, pustit ću vam video. I bili su mirni kao bubice. Inače baš nije lako uspostaviti red u punoj učionici. I tako su me, umjesto da me slušaju uživo, gledali i slušali na videu. Matematika je većini učenika bauk. Zašto je to tako?
- Zato što zahtijeva temeljit rad, a ne podnosi kampanjsko učenje. Ako propustite zbrajanje razlomaka, vi ih ne možete množiti, ni rješavati algebarske razlomke. To traži sustavan rad, a to se mladima danas ne da. Je li problem i u nastavnom planu i programu matematike? Većini učenika problematičan je prvi razred srednje škole, kada se izgube u matematici. - Prijelaz iz osmog razreda u prvi srednje velik je skok i matematika se tu diže na viši nivo. Međutim, gradivo se nije mijenjalo od vremena kada smo mi išli u školu, dakle ostalo je iste težine. Nije li danas gradivo teže? - Ne, prije je bilo teže. Vidio sam neke stare zadatke iz petog osnovne za darovite učenike i kažem svojim studentima na prvoj godini studija da ih riješe. Oni su se žalili da im je to teško. Prije su nastavnici bili stroži prema učenicima, i roditelji su bili stroži. Kada sam bio učenik, nitko me nije pitao sviđa li mi se nešto, jednostavno sam to morao naučiti. Danas djeca imaju veću mogućnost izbora, više toga im pružaju i nastavnici i roditelji, zato mnogi učenici govore da im gradivo nije zanimljivo i da nemaju koristi od njega. [ IZ DRUGIH MEDIJA | www.glas-slavonije.hr ]
Podijelite informaciju sa Vašim prijateljima
|
|